خانه / فیلم های آموزشی رایگان / آموزش نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice )

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice )

آموزش نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice )

درباره ی نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice )

نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice ) یک ابزار قوی برای تصمیم گیری چند معیاره بر اساس روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی می باشد که اولین بار توسط توماس ال ساعتی (SAATY) یکی از پایه گذاران اکسپرت چویس (Expert Choice ) در دانشگاه پنسیلوانیا مطرح شد. AHP با فراهم آوردن یک ساختار برای سازمان دهی و ارزیابی اهمیت معیار های متفاوت و ارجحیت گزینه ها برای تصمیم گیرندگان، فرآیند تصمیم گیری را آسان می کند.مراحل زیر در AHP و Expert choice یکسان می باشد :

 • ساختن مدل سلسله مراتبی
 • دادن قابلیت تصمیم گیری گروهی به مدل
 • مقایسه دو به دو معیارها و زیر معیارها برای تعیین اهمیت آن ها در تصمیم گیری
 • سنتز و تلفیق برای تعیین بهترین گزینه ها
 • انجام آنالیز حساسیت

قبل از شروع کار با نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice ) باید به نکات زیر توجه کرد :

قیل از شروع برای ساخت یک مدل در برنامه Expert choice ابتدا باید به دو اصل زیر با دقت توجه کرد.با استفاده از این دو اصل قادر خواهیم بود تا پیچیده ترین مسائل را به درستی و با دقت بالا مدل کنید.

 • اصل ۱ : سعی کنید در یک دسته و گروه بیشتر از ۹ عنصر نداشته باشید زیرا تجربه نشان داده است که بشر قدرت شناسایی و درک لازم برای بررسی و کار کردن با بیش از ۹ عامل در یک زمان را ندارد و این پارامتر باعث ورود خطا و عدم دقت در محاسبات می گردد.
 • اصل ۲ : عناصر قابل مقایسه را در یک دسته قرار دهید و عناصر را به علت تفاوت در مقدارشان را از هم منفک نسازید. به بیان دیگر عناصر کم اهمیت را در گروه عناصر پر اهمیت قرار ندهیم.

روند ایجاد مدل در اکسپرت چویس (Expert Choice )

قدم اول : وارد کردن نام مدل و هدف نهایی

 • ابتدا برنامه اکسپرت چویس (Expert Choice ) را اجرا کنید
 • با استفاده از پنجره ظاهر شده گزینه Create New Model را انتخاب کرده و سپس گزینه Ok کنید
 • با سه گزینه های زیر روبرو خواهم شد :
 1. Recent
 2. Sample
 3. Browse

پس از Open کردن پنجره دیگری ظاهر می شود با عنوان Goal Description که از شما می خواهد تا شرحی در مورد هدف خود وارد کنید.

قدم دوم : وارد کردن معیار ها در اکسپرت چویس (Expert Choice )

۱٫ برای وارد کردن اولین معیار ابتدا روی هدف کلیک کرده و سپس از منوی Edit گزینه Insert Child of Current Node را انتخاب کنید آنگاه گره ای در پایین هدف شما مشخص می شود.

۲٫ نام اولین معیار را وارد کنید و بعد Enter را وارد کنید.

 • توجه داشته باشید که مستطیل خاکمستری رنگ کنار هدف پس از وارد کردن اولین معیار به رنگ زرد تبدیل می شود رنگ زرد بدان معناست که معیار هایی در زیر هدف وجود دارد.
 • توجه داشته باشید که هنگامی که شما دومین معیار را وارد می کنید مستطیل زرد رنگ کنار هدف اکنون شامل مستطیل قرمز رنگی درون خود می باشد که این بدان معناست که معیار های زیر هدف ارزیابی نشده اند.

۳٫ برای متوقف کردن فرایند افزودن معیار ها دکمه Enter  را دو بار فشار می دهیم با این کار به این عمل خاتمه می دهیم.

قدم سوم : اضافه کردن زیر معیار ها

ابتدا روی معیاری که می خواهیم زیر معیار برای آن ایجاد کنیم کلیک کرده و از منوی Edit گزینه Insert Child of Current Node را انتخاب می کنیم و عنوان مورد نظر را تایپ می کنیم و Enter را دو بار می زنیم تا این کار متوقف شود.

قدم چهارم : اضافه کردن گزینه ها

ابتدا از منوی Edit گزینه Alternative روی Insert کلیک کرده سپس پنجره ای باز خواهد شد که نام پروژه ها یا اسم طرح هایی را که باید مقایسه شوند را در آنجا وارد کنید . حالا مدل شما کامل است. برای نشان دادن مدل به صورت سلسله مراتبی از منوی View روی گزینه Hierarchy View کلیک کنید.

مقایسه زوجی

فرآیند مقایسه اهمیت، ارجحیت یا درست نمایی دو عنصر نسبت به عنصر سطح بالاتر این امر در نهایت به مقایسه زوجی گزینه ها نسبت به هر یک از معیار ها و نیز معیار ها نسبت به هدف منتهی می شود . از جمله ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار اکسپرت چویس توانایی آن در دریافت داده ها کمی و کیفی است.

انواع مقایسه ها :

سه نوع مختلف مقایسه دو به دو وجود دارد :

 1. Importance (اهمیت) : مناسب ترین روش در هنگام مقایسه معیار ها می باشد.
 2. Preference (ارجحیت) : مناسب ترین روشی در هنگامی که می خواهیم گزینه ها را نسبت به موضوع (معیار ،زیرمعیار و…)مقایسه کنید.
 3. Likelihood (احتمال کلی) : برای مقایسه احتمال خروجی ها استفاده شده و در مورد گزینه ها و معیار ها کاربرد دارد.

برای تعیین نوع مقایسه از منوی Assessment گزینه Type را انتخاب کرده و سپس یکی از سه گزینه بالا را انتخاب می کنیم.

حالت های مقایسه

سه حالت ارزیابی مقایسه دو به دو وجود دارد :

 1. کلامی : در این حالت با استفاده از واژگان انگلیسی گره ها را مقایسه می نماییم.
 2. گرافیکی : در این نوع مقایسه ، مقایسه برای گره ها به صورت گرافیکی می باشد.
 3. عددی : برای مقایسه عناصر با استفاده از ۹ مقیاس امتیاز دهی، میزان برتری هر عنصر را بر عنصر دیگر تعیین می کنند.
 • نکته مهم : نوع و حالت مقایسه زوجی که انتخاب می کنیم تنها نشان دهنده نوع نگرش ما به مساله است و در محاسبات اثر نخواهد داشت.

مقایسه معیار ها

برای شروع فرآیند مقایسه معیار ها روی هدف (Goal) کلیک کرده و از منوی Assessment گزینه ی Pairwise انتخاب کنبد.از پنجره باز شده یکی از حالت های مقایسه (کلامی،گرافیکی،عددی) را انتخاب کنبد. (از آنجا که قصد داریم تا ترجیحات مربوط به معیار ها را وارد نماییم، از نوع Type نوع مقایسه را Importance انتخاب کنید). با استفاده از حالت مقایسه کلامی شما اهمیت نسبی دو عنصر را با استفاده از لغاتی از Equal تا Extreme ارزیابی خواهد کرد. بعد از آنکه تمامی قضاوت ها را وارد کردیم ، بصورت خودکار پنجره ای ظاهر می شود که از شما می پرسد که آیا مایل به انجام قضاوت و محاسبه هستید ؟ با کلیک روی دکمه No شما در همان پنجره باقی خواهید ماند و می توانید اطلاعات را بازنگری کنید.برای محاسبه وزن ها از منوی Assessment گزینه Calculate را انتخاب کنید.

مقایسه زیر معیار ها

برای مقایسه زیر معیار ها روی معیار مربوطه کلیک کرده وو از منوی Assessment گزینه Pairwise را انتخاب کنید از پنجره باز شده یکی از حالت های مقایسه (کلامی ، گرافیکی و عددی) را انتخاب کنید (نوع مقایسه برای زیر معیار ها Importance می باشد).

 

 

در لینک زیر شما می تونید ویدیوی آموزشی نرم افزار اکسپرت چویس (Expert Choice ) دریافت کنید.

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,اکسپرت چویس (Expert Choice )

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

مبانی تجارت الکترونیک

مبانی تجارت الکترونیک طرحهای کسب و کار ، طرح توجیهی کسب و کار و مدلهای …

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794