خانه / فیلم های آموزشی رایگان / دانلود رایگان فیلم آموزش روش AHP فازی (Fuzzy)

دانلود رایگان فیلم آموزش روش AHP فازی (Fuzzy)

دانلود رایگان فیلم آموزش روش AHP فازی (Fuzzy)

تاریخچه و نظرپردازی مدل

با پيدايش نگرش سيستمي به برنامه ريزي و تكامل فرآيند برنامه ريزي در اواخر دهه و ۱۹۵۰ اوايل دهه ۱۹۶۰ ، ارزيابي نيز بعنوان يكي از اركان مهم اين فرآيند مورد توجه و تأكيد قرار گرفت. بنابراين به منظور تجزيه و تحليل اين گزينه ها و سنجش مزايا و معايب نسبي هر يك از آنها در قالب يك چارچوب منطقي، روشهايي لازم بودند مورد استفاده قرار بگيرند. براي پاسخگويي به اين نياز روشهاي ارزيابي ابداع و مورد استفاده قرار گرفتند. حدود ۱۰۰ روش براي ارزيابي وجود دارد كه قابل دسته بندي به ۲۱ گروه هستند. از ميان ۲۱ گروه ۵ گروه بيشتر كاربرد دارند. در بين ۵ گروه روش كاربرد بيشتر دارد. AHP  فازی تحليل سلسله مراتبي يا اين روش ابتدا در سال ۱۹۸۰ توسط توماس ال ساعتي پيشنهاد شده تا كنون كاربردهاي متعددي در علوم مختلف داشته است.

تعریف مدل

فرايند تحليل سلسله مراتبی (AHP) تکنيکی است منعطف، قوی و ساده که برای تصميم گيری د رشرايطی که معيارهای تصميم گيری متضاد انتخاب بين گزينه ها را با مشکل مواجه می سازد، مورد استفاده قرار می گيرد.

دلایل استفاده از AHP

  1. سادگی
  2. انعطاف پذيری
  3. امکان استفاده از معيار های کمی و کيفی بطور همزمان
  4. قابليت کنترل کردن سازگاری منطقی قضاوت های استفاده شده در
  5. تعيين اولويت ها
  6. امکان رتبه بندی نهايی گزينه ها
  7. امکان به کار گيری نظرات گروهی (قضاوت گروهی)

چارچوب مفهومی فرایند تحلیل سلسله مراتبی

فرآيند تحليل سلسله مراتبي با شناسايي و اولويت بندي عناصر تصميم گيري شروع مي شود. اين عناصر شامل: هد فها، معيارها يا مشخص هها و گزينه هاي احتمالي مي شود كه در اولويت بندي بكارگرفته مي شوند.

ساختن سلسله مراتبی

فرآيند شناسايي عناصر و ارتباط بين آنها كه منجر به ايجاد يك ناميده (ساختن سلسله مراتبی ) ، ساختار سلسله مراتبی مي شود مي شود. سلسله مراتبي بودن ساختار به اين دليل است كه عناصر تصميم گيري (گزين هها و معيارهاي تصميم گيري) را مي توان در سطوح مختلف خلاصه كرد.

تعیین ضریب اهمیت معیارها و زیر معیارها

برای تعيين ضريب اهميت (وزن) معيارها و زير معيارها، دو به دو آنها را با هم مقايسه می کنيم . مبنای قضاوت در درتعيين ضريب اهميت معيارها جدول ۹ کميتی ساعتی است که بر اساس آن و با توجه به هدف بررسی،تعيين می شود. aij،j  نسبت به معيار i شدت برتری معيار تمامی معيارها دو به دو با هم مقايسه می شوند.

 

 

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,ahp فازی

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

دانلود رایگان فیلم آموزش روش ویکور (Vikor) آموزش روش vikor

دانلود رایگان جدیدترین فیلم آموزش روش ویکور (Vikor)

دانلود رایگان فیلم آموزش روش ویکور (Vikor) آشنایی با تکنیک ویکور روش ویکور (vikor) حرف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794