خانه / پاورپوینت رایگان / دانلود فایل پاورپوینت تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری (MSA)

دانلود فایل پاورپوینت تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری (MSA)

دانلود فایل پاورپوینت تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری (MSA)

تعریف سیستم اندازه گیری

MSA سیستم اندازه گیری عبارت است از عملیات اندازه گیری،روش های اجرایی،ابزار اندازه گیری،نرم افزار و اپراتورها برای اعطای یک عدد به مشخصه اندازه گیری شده.

هدف از تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری (MSA)

تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری ابزاری برای تجزیه و تحلیل کیفیت سیستم اندازه گیری می باشد و هدف اصلی آن،بهبود کیفیت سیستم اندازه گیری برای کاهش انحرافات ناشی از سیستم اندازه گیری میباشد.

نوسانات و ارزیابی قطعه و سیستم اندازه گیری

تمامی قطعات و محصولات با توجه به اصل تغییر پذیری،دارای سطحی از تغییر پذیری میباشند لذا در هنگام بررسی مشخصه قطعه،انتظار نداریم که مشخصه آن قطعه برابر با یک عدد ثابت یعنی  برابر با مقدار از قبل تعیین شده قبلی باشد.در چنین مواقعی معمولا یک دامنه پذیرش برای مشخصه معرفی میگردد.این دامنه پذیرش معمولا به صورت حد مشخصه فنی بالا(USL) و حد مشخصه پایین(LSL)معرفی می گرد.

ویژگی های یک سیستم اندازه گیری

 1. سیستم اندازه گیری باید تحت کنترل آماری باشد.
 2. میزان نوسانات در فرایند اندازه گیری در مقایسه با نوسانات در تولید قطعه باید بسیار کم باشد.
 3. میزان نوسانات در فرایند اندازه گیری در مقایسه با حدود قابل قبول قطعه LSL, USL باید بسیار کم باشد.
 4.  توانایی اندازه گیری باید حداقل یک دهم از دقت مورد انتظار برای مشخصه بیشتر باشد.

توضيحات فلوچارت تحليل سيستم اندازه گيري (MSA)

به منظور مشخص نمودن صلاحیت دستگاه و همین طور مسئولی که پای دستگاه هست از فرایند سیستم اندازه گیری استفاده می کنند که این فرایند باعث بهبود سیستم اندازه گیری میشود . این فرایندی که در اسلاید قبل دیدید مراحل کلی تحلیل یک سیستم اندازه گیری را نشان میدهد .

اولین مرحله : آماده سازی برای ارزیابی است . یعنی فرایندی که مورد نیاز برای تحلیل سیستم (سیستم تولیدی ،خدماتی،آزمایشگاهی یا هر چیز دیگری باشد) مورد مطالعه و بررسی قرار میدهند . به شکل کلی میتوانیم بگوییم در این مرحله باید

 1. روش سیستم اندازه گیری تعیین شود.
 2. رویه آزمایش مستند سازی شود.
 3. تعداد اپراتورها تعداد قطعه ، تعداد تکرارها مشخص شود . (معمولاَ ۳ اپراتور ، ۴ الی ۱۰ قطعه و ۳ الی ۶ تکرار در نظر گرفته می شود )البته هر چه تعداد این ها بیشتر باشد از نتایج بدست آمده اطمینان بیشتری می توانیم داشته باشیم . اما هزینه های بیشتری نیز دارد.
 4. تعیین اپراتورها ، اپراتورها باید از بین افرادی باشند که آموزش های لازم و صلاحیت لازم در ارتباط با سیستم اندازه گیری دیده باشند.
 5. تعیین و انتخاب نمونه ها : نمونه ها باید از تولیدات جاری انتخاب شوند . بخاطر اینکه نمونه ها به صورت تصادفی انتخاب شوند بهتر است نمونه ها در روزهای مختلف و شیفت های کاری مختلف انتخاب شوند.

دومین مرحله : ارزیابی ثبات ؛ این مرحله به منظور ارزیابی میزان ثبات فرایند اندازه گیری و اینکه فرایند تحت کنترل آماری است یا خیر انجام میگیرد . که این مرحله لایه هایی دارد که ۲ مورد آن به شرح ذیل میباشد :

 1. انتخاب یک قطعه نمونه استاندارد یا چند قطعه نمونه استاندارد . البته اگر قطعه استاندارد نباشد از قطعه تولیدی استفاده می کنیم.
 2. اندازه گیری قطعه در طول زمان یعنی در زمانهای مختلف (ساعتی ،روزانه ، هفتگی )اقدام به اندازه گیری می کنیم.

در مرحله سوم به بعد

سومین مرحله : ارزیابی قدرت تشخیص (تفکیک پذیری )؛ در واقع این مرحله به منظور بررسی توانایی تشخیص و متمایز نمودن سیستم اندازه گیری بین تغییرات کوچک صورت می پذیرد که این مرحله نیز مانند مرحله قبل از یک نمونه استاندارد یا یک قطعه تولیدی استفاده میکنیم.

چهارمین مرحله : تعیین صحت ؛ هدف از این مرحله تعیین میزان نزدیکی میانگین نتایج بدست آمده با مقدار واقعی مشخصه است . در این مرحله نیز از یک نمونه استاندارد برای بررسی استفاده می کنیم.

پنجمین مرحله : کالیبراسیون ؛کالیبراسیون به مقایسه اندازه گیری با یک مرجع استاندارد را گویند . این مرحله توسط افراد آموزش دیده با استفاده از تجهیزات و نمونه های استاندارد بررسی می گردد.

ششمین مرحله : ارزیابی خطی بودن ؛ هدف از این مرحله ارزیابی میزان تفاوت در طول محدوده عملیات است . که اگر شیب خط برابر صفر باشد حالت ایده آل است . یعنی هر چه قدر مطلق شیب خط کمتر باشد بهتر است .

مرحله هفتم : تعیین تکرار پذیری و تکثیر پذیری ؛ هدف از این مرحله ارزیابی میزان تغییر پذیری سیستم اندازه گیری می باشد . که تغییر پذیری خود به دو جزء تکرار پذیری و تکثیر پذیری تقسیم میشود . (R&R انحراف معیار تکرار پذیری و تکثیر پذیری ).

هر چه قدر R&R کمتر باشد معرف تغییر پذیری کمتر سیستم اندازه گیری است . گفته میشود معیار مورد قبول انحراف معیار معمولاَ ۳۰% است . اگر عدد بدست آمده در آزمایش کمتر از ۳۰% ارزیابی شود R&R قابل قبول است در غیر اینصورت قابل قبول نمی باشد . ودر تکرار پذیری سهم انحراف معیار را ۵% در نظر میگیرند . در اینجا هم اگر از ۵% کمتر باشد تکرار پذیری قابل قبول و در غیر اینصورت تکرار پذیری قابل قبول نمی باشد که بایستی ابزار اصلاح گردد.

 

 

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,سیستم اندازه گیری

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

آمار توصیفی و آشنایی با آن

آشنایی با آمار توصیفی مقدمه در عصر حاضر كسي نمي‌تواند منكر این واقعیت باشد كه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794