خانه / پاورپوینت رایگان / مهندسی صنایع / مجموعه تحقیقات مربوط به تحلیل پوششی داده ها (DEA)

مجموعه تحقیقات مربوط به تحلیل پوششی داده ها (DEA)

مجموعه تحقیقات مربوط به تحلیل پوششی داده ها

عنوان های مجموعه

 1. تحلیل پوششی داده ها و تکنیک دومرحله ای
 2. داده های ترتیبی و تحلیل پوششی داده ها
 3. تحلیل پوششی داده ها و زنجیره ی تامین
 4. QFD و تحلیل پوششی داده ها
 5. تحلیل پوششی داده ها و الگوبرداری
 6. تحلیل پوششی داده ها و منطق فازی
 7. تحلیل پوششی داده های استوار
 8. تحلیل پوششی با داده های بازه ای
 9. تحلیل پوششی داده ها و رتبه بندی فازی
 10. تحلیل پوششی داده ها و شبکه های عصبی
 11. تحلیل پوششی داده ها و تصمیم گیری چندگانه
 12. تحلیل پوششی داده ها و رتبه بندی داده های بازهای
 13. تحلیل پوششی داده ها و شبیه سازی
 14. تحلیل پوششی داده ها و BSC
 15. Network DEA

تحلیل پوششی داده ها DEA :

واکاوی پوششی داده‌ها یا تحلیل پوششی داده‌ها (DEA)(به انگلیسی: Data envelopment analysis) یک روش برنامه‌ریزی خطی است كه هدف بنیادین آن، همسنجی (مقايسه) و ارزیابی كارایی شماری از واحدهاي تصمیم‌گيرنده همسان است كه مقدار دروندادهای بکار گرفته شده و بروندادهای فرآورده شده گوناگونی دارند. مدل‌های واکاوی پوششی داده‌ها(DEA)بکار رفته در ارزیابی كارایی واحد مورد بررسي می‌توانند از دو رویكرد جداگانه بهره بگیرند: ۱- كاهش میزان دروندادها بی‌آنکه در میزان بروندادها کاهشی داده شود (یا رویكرد دروندادگرا) ۲. افزایش میزان بروندادها بی‌آنکه در میزان دروندادها افزایشی داده شود (رویکرد بروندادگرا)

کاربرد :

یکی از ابزارهای مناسب و کارآمد در زمینه سنجش و ارزیابی بهره‌وری، تحلیل پوششی داده‌ها می‌باشد که به عنوان یک روش غیر پارامتری به منظور محاسبه کارایی واحدهای تصمیم گیرنده استفاده می‌شود. امروزه استفاده از تکنیک تحلیل پوششی داده‌ها با سرعت زیادی در حال گسترش بوده و در ارزیابی سازمانها و صنایع مختلف مانند صنعت بانکداری، پست، بیمارستانها، مراکز آموزشی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و… استفاده می‌شود. توسعه‌های زیادی از جنبه تئوری و کاربردی در مدلهای تحلیل پوششی داده‌ها اتفاق افتاده که شناخت جوانب مختلف آن را برای به کارگیری دقیقتر اجتباب ناپذیر می‌کند. استفاده از مدلهای تحلیل پوششی داده‌ها علاوه بر تعیین میزان کارایی نسبی، نقاط ضعف سازمان را در شاخصهای مختلف تعیین کرده و با ارائه میزان مطلوب آنها، خط مشی سازمان را به سوی ارتقای کارایی و بهره‌وری مشخص می‌کند. همچنین الگوهای کارا که ارزیابی واحدهای ناکارا بر اساس آن‌ها انجام گرفته‌است به واحدهای ناکارا معرفی می‌شوند.

الگوهای کارا واحدهایی هستند که با ورودی‌های مشابه واحد ناکارا خروجی‌های بیشتر یا همان خروجی‌ها را با استفاده از ورودی‌های کمتر تولید کرده‌اند. این تنوع وسیع در نتایج است که موجب شده‌استفاده از این تکنیک با سرعت فزاینده‌ای رو به گسترش باشد. همین امر موجب شده‌است که این تکنیک از بعد تئوری نیز رشد فزاینده‌ای داشته باشد و به یکی از شاخه‌های فعال در علم تحقیق در عملیات تبدیل شود.

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,DEA

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

آمار توصیفی و آشنایی با آن

آشنایی با آمار توصیفی مقدمه در عصر حاضر كسي نمي‌تواند منكر این واقعیت باشد كه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794