خانه / مثال های حل شده / نمونه مثال AHP با داده ها-ارزیابی و مقایسه روش های عارضه یابی سازمانی با رویکرد AHP فازی

نمونه مثال AHP با داده ها-ارزیابی و مقایسه روش های عارضه یابی سازمانی با رویکرد AHP فازی

نمونه مثال AHP با داده ها-ارزیابی و مقایسه روش های عارضه یابی سازمانی با رویکرد AHP فازی

توضیحات

امروزه، وجود نظام جامع ارزیابی عملکرد، ضرورتی حائز اهمیت براي سازمان هاي دولتی و خصوصی است و البته کثرت مدل هاي ارزیابی عملکرد، سازمان ها را در انتخاب مدل بهینه با مشکل مواجه می سازد. هدف از این پژوهش، مطالعه تطبیقی مهم ترین مدل هاي عارضه یابی سازمانی است. در این پژوهش، پنج مدل از برجسته ترین این مدل ها،شامل مدل های EFQM،BSC ،دمینگ،مالکوم بالدریج و همچنین جایزه کیفیت ایران در مواجهه با یکدیگر، ارزیابی، و بر اساس معیارهاي احصاء شده از ادبیات موضوع و با استفاده از روش AHP فازي، مقایسه و اولویت گذاري می شوند.

معیارهاي مؤثر در ارزیابی این مدل ها با مرور ادبیات تحقیق، احصاء شده و به تأیید خبرگان و استادان حوزه مدیریت عملکرد و مدیریت کیفیت رسیده است. مرور مبانی و فلسفه مدل ها نشان می دهد که مدل دمینگ، پایه اصلی کلیه مدل ها و مطرح کننده اصلی ایده هاي اولیه در توسعه آن ها بوده است

لیکن نتایج تحقیق، حاکی از آن است که بر اساس معیارهاي مذکور، مدل هاي BSC , EFQM رتبه بهتر و فاصله زیادتري از سایر مدل ها دارند؛ در بین این دو مدل نیز مدل BSC با تفاوت اندکی، اولویت بیشتري در مجموع نظرات خبرگان داشته است.  مدل هاي مالکوم بالدریج و جایزه کیفیت ایران نیز نمرات نزدیکی دارند؛ و البته مدل مالکوم بالدریج رتبه بهتري دارد؛ و در نهایت، مدل دمینگ، کمترین امتیاز را کسب نموده است.

بیان مسئله

امروزه، اهمیت ارزیابی عملکرد سازمان، مؤسسه، پروژه یا فرد بر کسی پوشیده نیست و تمام سازمان هاي دولتی و خصوصی به فلسفه وجود نظام اندازه گیري عملکرد، پی برده اند. طراحی نظام هاي اندازه گیري عملکرد مناسب براي انواع سازمان ها، عنوان پرطرفداري براي تحقیقات دانشگاهی است و پژوهشگران متعددي به آن پرداخت اند. تشخیص صحیح و به موقع مسائل ریشه اي سازمان ها، اولین گام به منظور ایجاد تحول، حفظ بقاء و برتري سازمان ها است. ایجاد تحولات سازنده و مؤثر یا تلاش جهت رفع مشکلات و مسائل مبتلابه سازمان ها، منوط به شناخت وضعیت درونی و موقعیت محیطی است؛ تا از این طریق، بنگاه همواره امکان کنترل وضعیت و جوانب عملکرد درونی و محیطی خود را داشته باشد و ویژگی ها و توان پاسخگویی به هنگام به الزامات محیطی و تطبیق با آن ها را در خود ایجاد و تقویت نماید.

 

 

مدل تحقیق مبتنی بر ساختار سلسله مراتبی

مدل تحقیق مبتنی بر ساختار سلسله مراتبی

 

پشتوانه علمی و اجرایی۴
کارآندی در اجرا۲
ساختار۳
اصول و پیش فرض ها۱

وزن های بهنجار شده

اصول و پیش فرض هاWij
EFQM۲
BSC۱
DP۵
MB۳
INQA۴

وزن های بهنجار شده

ساختارWij
EFQM۱
BSC۲
DP۵
MB۳
INQA۴

وزن های بهنجار شده

کار آمدی در اجراWij
EFQM۲
BSC۱
DP۴
MB۳
INQA۴

وزن های بهنجار شده

پشتوانه علمی و اجراییWij
EFQM۲
BSC۱
DP۴
MB۳
INQA۵

وزن های بهنجار شده

مدلرتبه
BSC۱
EFQM۲
Malcolm Baldrige۳
INQA۴
Deming۵

رتبه بندی نهایی گزینه ها

 

 

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,ارزیابی و مقایسه

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

روش ahp , نمونه مثال روش ahp, مهندسی صنایع

نمونه مثال AHP با داده ها-پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از مدل آماری دو متغیره وزنی AHP

نمونه مثال AHP با داده ها-پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از مدل آماری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794