خانه / مثال های حل شده / نمونه مثال AHP با داده ها-اولويت سنجي مكاني توسعه فضاهای سبز و پاركهاي شهري با استفاده از روش AHP

نمونه مثال AHP با داده ها-اولويت سنجي مكاني توسعه فضاهای سبز و پاركهاي شهري با استفاده از روش AHP

نمونه مثال AHP با داده ها-اولويت سنجي مكاني توسعه فضاهای سبز و پاركهاي شهري با استفاده از روش AHP

توضیحات

اهميت فضاهای سبز در محيط شهري تا آن حد است كه به عنوان يكي از شاخصهاي توسعه يافتگي جوامع مطرح بوده و در عين حال معياري براي ارتقاي كيفيت فضاي زندگي محسوب مي شوند. از اين رو توزيع و پراكنش متعادل آن در سطح شهر اهميتي بسيار دارد. نكته بسيار مهم در مكانيابي فضاهاي سبز عمومي، ضرورتهاي اجتماعي ايجاد پارك است. مكان يابي نادرست اين تلاش شده « قياسي، نوصيفي-تحليلي » فضاها در نهايت منجر به ايجاد ناهنجاريهايي در شهرها ميشود. در پژوهش حاضر با رويكرد است كه ضمن ارزيابي وضعيت موجود توزيع و پراكندگي پاركها و فضاهاي سبز شهري مياندوآب، اولويتهاي مكاني توسعه اين فضاها را نيز در سطح نواحي شهر تعيين شود. نتيجه بررسيها نشان داد كه طي يك دهة گذشته سرانه فضاي سبز شهري شهر میاندوآب از ۱/۷۹ مترمربع در سال ۱۳۸۰  به ۳/۴۵ مترمربع در سال ۱۳۹۰ افزايش يافته است.

ولي همزمان با این افزایش سرانه اختلاف سرانه بين نواحي برخوردار و محروم از فضاي سبز نيز به نحو چشمگيري افزايش يافته و عدم تعادل موجود در توزيع فضايي پاركهاي شهري، شديدتر شده است.

تعیین اولویت های مکانی توسعه فضاهای سبز و پارک های شهر

با توجه به كمبود كمي فضاي سبز نسبت به سرانة پيشنهادي طرح جامع و تفصيلي شهر و استانداردهاي ملي، همچنين نظر به عدم تعادل فضايي موجود در توزيع و پراكنش پاركهاي شهري مياندوآب تلاش شده اولويتهاي مكاني توسعه فضاهاي سبز و پاركهاي شهري در سطح (AHP) است تا با استفاده از تكنيك تحليل سلسله مراتبي نواحي پنجگانه شهر مياندوآب مشخص شود. معيارهاي مكان يابي فضاي سبز(پارك شهري) در اين پژوهش، ميزان دسترسي، ميزان تراكم جمعيت، سرانه موجود فضاي سبز، سازگاري با كاربريهاي ديگر، وجود زمينهاي با مالكيت دولتي، وجود فضاهاي باز و زمينهاي باير، فاصله از پارك هاي موجود و نزديكي به رودخانه تعيين شدند.

گزينه ها نيز در اين پژوهش نواحي پنجگانه شهر مياندوآب بودند. نتيجه مطالعه نشان داد كه ناحيه دو شهر مياندوآب با امتياز ۰٫۲۷۲ ، بيشترين امتياز را به خود اختصاص داده و در اولويت اول توسعه مكاني فضاهاي سبز و پاركهاي شهر قرار دارد. نواحي يك، پنج و سه به ترتيب با امتيازهاي ۰٫۲۴۶ و ۰٫۱۶۹ و ۰٫۲۴۱ در رتبه هاي بعدي قرار دارند. ناحيه چهار كمترين امتياز( ۰٫۰۷۲ ) را به خود اختصاص داده و در نتيجه كمترين اولويت مكاني را جهت توسعه فضاهاي سبز شهردارد.

معیارضرایب
دسترسی۰/۳۸۸
وجود زمین های با مالکیت های دولتی۰/۱۸۶
وجود فضاهای باز و زمین های بایر۰/۱۸۵
سرانه فضای سبز۰/۰۸۲
تراکم جمعیت۰/۰۵۹
فاصله از فضای سبز موجود۰/۰۳۸
نزدیکی به رودخانه۰/۰۳۶
سازگاری با سایر کاربری ها۰/۰۲۵

 

ضريب اهميت هريك از معيارهاي مكانيابي پاركها و فضاهاي سبز شهري

 

نمونه مثال AHP با داده ها-اولويت سنجي مكاني توسعه فضاهای سبز و پاركهاي شهري با استفاده از روش AHP

 

نمودار سلسله مراتبي تعيين الويتهاي مكاني توسعه فضاي سبز شهری

 

 

 

 

 

دانلود,دانلود,مهندسی صنایع,صنایع,فضاهای سبز

خلاصه گزارش
تاریخ بازبینی
بر اساس
آخرین بازبینی
نرخ پیشرفت این مطلب
51star1star1star1star1star

درباره‌ی فرابگیرید

مهندسین صنایع در سال‌های اخیر در طیف وسیعی از مشاغل به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر زمینه‌های تخصصی، فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌هایی مانند مهندسی نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، هوش کسب و کار، داده کاوی، علم داده و کلان‌داده نیز عملکرد موفقی داشته‌اند. بنده کارشناسی ریاضی محز، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مسلط به مباحث تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) و نگهداری و تعمیرات، مسلط به نرم افزار های Super Decision ،Expert Choice ،Visual Promethee و مسلط به روش های AHP ، ANP،Topsis،Saw،Promethee

حتما ببینید

روش ahp , نمونه مثال روش ahp, مهندسی صنایع

نمونه مثال AHP با داده ها-پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از مدل آماری دو متغیره وزنی AHP

نمونه مثال AHP با داده ها-پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از مدل آماری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجام پروژه و پایان نامه مهندسی صنایع و مدیریت (کلیه موضوعات) بطور تخصصیتماس: 09035557794